havalandırma tesisatı periyodik kontrol

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrolü
18 Aralık 2018
Yangın Tesisatı Periyodik Kontrol Yönetmeliği
23 Aralık 2018

Havalandırma Tesisatı Periyodik Kontrolü

Havalandırma Tesisatı Periyodik Kontrol

Hayatımızın modernleşmesiyle beraber hem yaşam alanlarında hem de iş yerlerinde havalandırma tesisatları kurulmakta ve insanların daha sağlıklı bir ortamda zaman geçirmesi sağlanmaktadır. Havalandırma tesisatları hem insan sağlığı hem de can güvenliği için oldukça önemlidir. Bu nedenle de düzenli olarak havalandırma tesisatı periyodik kontrolü yapılması gerekmektedir. Duman için havalandırma, hava hızı havalandırma sistemi, lokal egzoz ve davlumbaz gibi birçok havalandırma hizmeti, kurumlarda yer alan önemli sistemlerdir. Evler, iş yerleri ve restoranlar gibi birçok alanda hava geçişlerini sağlayan tesisatlar nefes aldığımız her yere kurulmaktadır. Havalandırma tesisatı periyodik kontrol ile havalandırma sistemleri kurulurken kullanılan tüm ekipmanlar kontrol ediliyor. Hali hazırda bu kurulumlar yapılırken zaten kaliteli ekipmanlar tercih edilse de yine de muayenelerin yapılması şart. Bununla beraber ev içerisinde kullanılan küçük çaplı havalandırma sistemleri için de bakımlar yapılmaktadır. Örneğin klima gibi cihazlarda teçhizat bakımları sağlanmakta, incelemeler yapılmaktadır.

Havalandırma Tesisatı Periyodik Kontrolü Nasıl Yapılır

Hava akımını sağlayan borularda hem kurulum kontrol ediliyor, hem de detaylı muayeneler yapılıyor. Bu boruların hava akımını sağlıklı bir biçimde geçirip geçirmediği de inceleniyor. Bununla birlikte elektrik tesisatıyla uyumlu olup olmadığı da kontrol ediliyor. Bu kontrolden sonra elektrik tesisatı uygunlu belgesi yönergesine göre işlem tapılıyor. Tüm bu kontroller alanında uzman personeller tarafından gerçekleştiriliyor.

Firma olarak verdiğimiz muayene hizmetleri arasında şunlar öne çıkmaktadır:

  • Duman testi
  • Konfor havalandırması
  • Hava hızının ölçümü
  • Davlumbaz sistemleri ve bu sistemlerin kontrolleri
  • Lokal egzoz havalandırmasının kontrolleri

Havalandırma tesisatı periyodik kontrolü gereklidir ve mutlaka yapılması şarttır. Aksi takdirde özellikle kurum ve kuruluşlar bu kontrolleri yaptırmadığı için çeşitli cezai yaptırımlarla karşılaşabilmektedir.

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği

İş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğine göre havalandırma tesisatı periyodik kontrolü zamanına uyarak uzman bir ekibe yaptırılmalıdır. Çünkü bu yönetmeliğin amacı, iş yerinde bulunan çalışanların ve iş yeri mallarının iş ekipmanlarını kullanırken karşılaşılacak aksiliklere karşı korunmasını sağlamaktadır. Kısacası bu yönetmelik şartları ile sağlık ve güvenlik yönünden uyulması gereken asgari şartlar ortaya koyulmaktadır. Havalandırma tesisatı uygunluk raporu ile bu uygunluğu kanıtlayabilirsiniz… Yönetmelik şartları, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren tüm kurumları kapsamaktadır.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı