Elektriksel Ölçümler

İşyeri Ortam Ölçümü
5 Mart 2019
işyerlerinde ergonomi
5 Mart 2019

Elektriksel Ölçümler

Elektriksel ölçümler; topraklama ölçümü, paratoner kontrolü, elektrik tesisatı periyodik kontrolünün tamamıdır.

Paratoner Kontrolü

Elektriksel Ölçümler

Elektriksel ölçümler paratoner ölçümü nedir ne işe yarar? Bu soruların cevabını sizlere sunacak ve detaylı bir analiz yapacağız. Paratoner ölçümleri, topraklama ölçümü tarzında yapılmaktadır. Eğer binadaki topraklama sistemi sağlıklıysa paratoner de binanın tesisatına bağlanır. Eğer bu topraklama sağlam ve sağlıklı değilse paratoner için yeni bir toprak hat kurulmaktadır. Tehlikeli maddeler içeren, üreten ya da depolayan iş yerlerinin mutlaka

paratonere ihtiyacı vardır. Paratoner bakımı bütün ekipmanları içeren detaylı bir analizdir ve yılda 1 kere mutlaka alanında uzman kişiler tarafından incelenmelidir.

Yanıcı, patlayıcı ve zararlı maddelerin üretildiği depolarda mutlaka yıldırıma karşı koruyucular bulunmalıdır. Bu tertibatlar ise yılda en az 1 defa kontrol edilmelidir.

Paratoner Nedir?

Havada bulunan tüm elektrik yükünü (yani yıldırımı) toprağa aktarmaya yarayan araçlara paratoner yani yakalama çubuğu denmektedir.  Bu aletler, yüksek enerji akımlarına karşı kalkan olarak kabul edilmektedir.  Ülkemiz yıllık olarak sık sık yağış alan bir bölgede bulunmaktadır. Bu nedenle de mutlaka yıldırımlara karşı binaların korunması şarttır. Paratonerlerin kurulumu mutlaka büyük bir dikkatle ve yetkili firmalar tarafından yapılmalıdır. Bu konuda ise en çok dikkat edilmesi gereken nokta tesisatın montajının düzgün yapılmasıdır. Aksi takdirde paratonerden fayda alınmaz aynı zamanda zarar bile görülebilir.

Paratoner tesisatı kurulurken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • İlk olarak topraklama direnci ölçülür eğer topraklama sağlamsa bu tesisata paratoner bağlanır, sağlam değilse yeni bir tesisat oluşturulur.
  • Daha sonra koruma borusu yerleştirilir.
  • Kontrol yapılır.
  • Paratoner montajı yapılırken paratoner, binanın en üst noktasına kurulmalıdır.
  • Tesisatta kullanılacak teller yüzde 99.5 saflıkta ve elektrolitik bakır olarak seçilmelidir.

Paratoner Bakımı

binaların yıldırım tehlikesine karşı korunması için ilgili yönetmelik – paratoner nerelerde kullanılır – paratoner nerelerde zorunlu dediğimiz zaman üstte de belirttiğimiz gibi tehlikeli madde üretilen ya da depolanan iş yerlerinde zorunludur. Bakımlar ise yılda en az 1 kere yapılmalıdır ve şunlara dikkat etmek şarttır:

  • Paratonerlerin kontrolü yılda en az 1 kere, yetkililer tarafından yapılmalıdır.
  • Paratoner kurulmadan önce sağlam mı değil mi kontrol edilmelidir.
  • Paratonerin direğinde paslanma var mı kontrol edilmelidir.

 

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı