Elektrik İç Tesisatı Periyodik Kontrolü Nedir?

Termal Konfor Ölçümü Etkileyen Faktörler Nelerdir?
13 Mayıs 2022
Hijyen Denetimi Nedir?
26 Mayıs 2022

Elektrik İç Tesisatı Periyodik Kontrolü Nedir?

Günümüzde iş yerlerinde farklı özelliklere sahip olan elektrik iç tesisatları bulunmaktadır. İş Sağlığı ve Güvenliği açısından elektrik tesisatlarının periyodik olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda “Elektrik İç Tesisatı Periyodik Kontrolü” adı altında bir periyodik kontrol vardır. 

Elektrik iç tesisatı periyodik kontrolü, İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği kapsamında zorunludur. Elektrik iç tesisatı periyodik kontrolü kapsamında topraklama ölçümü ve çeşitli kontroller gerçekleştirilmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği açısından oldukça önemli olan bu kontrol ile ilgili bazı sorular sık sık sorulmaktadır.

Elektrik İç Tesisatı Ölçümü Nasıl Yapılır?

Elektrik iç tesisatı ölçümü, iş yerlerinde kullanılan tesisatlara göre değişiklik gösterse dahi genellikle şu şekilde gerçekleştirilmektedir;

  • Gözle Kontrol: Ana dağıtım panoları, asansör panoları, tali panolar ve sigorta kutuları gibi elemanların kontrolleri gerçekleştirilir.
  • Fonksiyon Testi: Gözle kontrol edilen tesisat elemanlarının farklı şekillerde kontrolleri gerçekleştirilir.
  • Termal Kamera Kontrolü: Kontrolü gerçekleştirilen tesisat elemanlarının ısınma etkileri kontrol edilir. Bu esnada acil müdahale gerektirecek bir durum fark edilirse, raporlama işlemi yapılmadan ilgili birimlere bilgi verilir.
  • Topraklama Ölçümleri: Elektrik iç tesisatı bünyesinde bulunan pano, makine, trafo ve priz gibi elemanların tamamının topraklama ölçümleri gerçekleştirilir. Bu işlem sonucunda elde edilen veriler, Elektrik İç Tesisat Muayenesi Raporu’na eklenir. 

Elektrik iç tesisatı ölçümü genel olarak bu adımlar izlenerek uygulanmaktadır. Ancak elektrik iç tesisatına göre bazı değişiklikler yaşanabilir. Bu yüzden elektrik iç tesisatı ölçümü gerekli belgelere sahip olan firmaların, alanında uzman çalışanları tarafından gerçekleştirilmelidir.

Elektrik İç Tesisatı Uygunluk Raporu Neye Göre Alınır?

Elektrik iç tesisatı uygunluk raporu, elektrik tesisatının doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığının belirlenmesini sağlayan bir rapordur. Elektrik iç tesisatı uygunluk raporu, İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında olan ilgili yönetmeliklerde belirtildiği gibi periyodik olarak yılda en az 1 kere yapılması zorunludur. 

Elektrik iç tesisatı uygunluk raporunun alınabilmesi için elektrik iç tesisatının periyodik kontrolü sonucunda tesisatta herhangi bir uygunsuzluk saptanmamalıdır. Periyodik kontrol sonucunda tesisatta herhangi bir sorun yoksa, elektrik iç tesisatı uygun raporu alınabilir. Herhangi bir sorun yaşanması durumunda ise sorunlar halledilmeli ve kontrol tekrar edilmelidir.

Elektrik İç Tesisatı Uygunluk Raporunu Kim Verir?

Elektrik İç Tesisatı uygunluk raporu için gerekli işlemler; EMO üyesi olan Elektrik, Elektrik-Elektronik ve Elektrik Mühendisleri, Elektrik eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler, elektrik teknikerleri, yüksek teknikerler tarafından gerçekleştirilebilmektedir. 

Elektrik iç tesisatı uygunluk raporunu veren firmalar, gerekli niteliklere sahip olan çalışanlar bulundurmak zorundadır. Bünyesinde gerekli çalışanları bulunduran ve gerekli standartları sağlayan firmalar, elektrik iç tesisatı uygun raporu verebilmektedir.

Elektrik İç Tesisatı Periyodik Kontrolü yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı