Ekipnet Nedir? Nasıl ve Neden Kullanılır?

İş Hijyeni Ölçümleri Nedir?
23 Haziran 2022
İş Ekipmanları Periyodik Kontrolü Neden Gerekli
İş Ekipmanları Periyodik Kontrolü Neden Gerekli?
5 Kasım 2022
Ekipnet Nedir

Ekipnet, iş süreçlerinde yer alan ekipmanların düzenli kontrollerini yapan yetkili kişinin elektronik ortamda kayıt yaparak verinin doğrulamasını temel alan sistem olarak tanımlanır. Periyodik kontrolü gerçekleştirecek olan kişi, kayıt numarası ile takibi ve işverenin kontrol hizmeti aldığı kurumların yetkinliğini doğrulama amacı ile çalışmaktadır.

Muayene, iletme ve kaldırma ekipmanı basınçlı kap hava tankı gibi iş ekipmanının muayene edilmesidir. Periyodik kontrol ise akümülatör, elektrik tesisatı topraklama ölçümü, transformatörün kontrolünün gerçekleşmesi için uygulanır. Bununla birlikte kayıt numarası isteğe bağlı olan bir durumdur. Ayrıca ekipman kontrolü yapılırken geçici kayıt numarası bulunması da isteğe bağlı olan bir durumdur. Bunun yanı sıra Ekipnet kaydı ve belgesi gibi süreçler de merak edilmektedir. Okco olarak bu yazımızda konu hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

Ekipnet Kaydı Nasıl Yapılır?

İş ekipmanları ile ilgili yönetmeliğin belirlemiş olduğu meslek gruplarında yer alan ve bu alandan mezun olmuş kişiler E-devlet sistemi üzerinden sisteme giriş yapabilir. Giriş yapma işlemi sonrasında kayıtlı elektronik posta olarak adlandırılan kep adresi, daha önceden ilgili kurumlardan alınması gereken bir adrestir. Kep adresi, online bir şekilde Kayıt Elektronik Posta Hizmetinden alınabilir.

Ekipnet Kaydı Nasıl YapılırEkipnet Belgesi Nereden Alınır?     

Ekipnet belgesi almadan önce geçici Ekipnet numaranızı, TCKN ve Diploma Taramanızı (e-devlet üzerinden alınan mezuniyet bilgilileri de geçerlidir.) sildes@tse.org.tr ye e-posta olarak göndermelisiniz.

İlginizi çekebilir: Raf Statik Analizi Neden Yapılmalıdır?

Ekipnet Eğitimi Nereden Alınır?

Ekipnet eğitimi için TSE veya diğer protokol yapılan eğitim kurumlarından alınan eğitimin tamamlamış olması gerekir. Böylece kalıcı olarak kayıtlı yetkili kişi numarası alarak rapor hazırlanması beklenmektedir. Ekipnet için eğitim alabilecek kişiler ise aşağıdaki gibidir:

  1. Makine mühendisleri
  2. Metalurji ve Malzeme mühendisleri
  3. İnşaat mühendisleri
  4. Gemi İnşaatı mühendisleri
  5. Elektrik mühendisleri
  6. Mimarlar
  7. İnşaat, Yapı, Elektrik, Makine veya Metal Bölümü mezunu Teknik Öğretmenler
  8. İnşaat, Elektrik, Makine Teknikerleri veya Yüksek Teknikerleri

Ekipnet Numarası Nedir?        

Ekipnet’in açılımı; İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Yapacak Yetkili Kişilerin Kayıt Programı olarak ifade edilir. Periyodik kontrolleri yapmaya yetkili olan kişilerin elektronik ortamda kayıt/bildirimi ile veri doğrulaması amacıyla kullanılmaktadır.

İş Ekipmanları yönetmeliğinin açıkladığı meslek gruplarında mezun olan kişilerin E-devlet sistemi üzerinden giriş yapması sağlanır. Kayıtlı elektronik posta adresi olarak bilinen kep adresi ile alakalı kurumlardan önceden alınması gerekir. Kep adresi TNB Kayıtlı Elektronik Posta Hizmet Sağlayıcıdan online başvuru yapılarak alınmaktadır.

Ekipnet Numarası NedirEkipnet Nasıl Kullanılır?

İş Ekipmanları Kontrolörü, Elektrik grubu ve Makine grubu gibi unvanlar altında listelenmektedir. Bununla birlikte İş Ekipmanları Yönetmeliğine göre belirlenen meslek grupları dahilinde oluşturulmuştur. Mezun olma durumunda yetkilendirilecek kişiler için YÖK-SİS sistemi ile Ekipnet panelinde E-devlet sistemi ile bağlanarak bilgilerin otomatik olarak çıkması sağlanır. Ayrıca talep edildiğinde eğitim bilgileri kayıt yapacak yetkili mezun durumunda olan kişilerin mezun olunan okul, mezuniyet puanı gibi bilgilerini girmesiyle de oluşturulabilir.

Hizmet verilecek olan iş yerine ait gerekli bilgiler, ekipman adı, ekipman cinsi, kullanım amacı ve konumu gibi bilgiler de hizmeti verecek olan kişinin görevleri arasında yer almaktadır. Bu bilgiler uygun görülmediği taktirde buna bağlı olan birimler tarafından düzeltici faaliyetler uygulanması son derece önemlidir. Bunun yanı sıra risk değerlendirme raporu da ekip tarafından hazırlanmalıdır.

Okco olarak bu yazımızda, Ekipnet hakkında merak edilenleri sizler ile paylaştık. Amacımız, yerli/yabancı paydaşlarımız ile periyodik kontrol, denetim ve belgelendirme alanında uluslararası ölçekte hizmet sunmaktır. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İş Hijyeni Ölçümleri Nedir?

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı