Caraskal Periyodik Kontrolleri Nasıl Yapılır?

Yangın Algılama ve Alarm Sistemi Periyodik Kontrolü
Yangın Algılama ve Alarm Sistemi Periyodik Kontrolü
26 Aralık 2022
Kule Vinç Periyodik Kontrol Muayenesi Nedir
Kule Vinç Periyodik Kontrol Muayenesi Nedir? Nasıl Yapılır?
1 Ocak 2023
Caraskal Periyodik Kontrolleri Nasıl Yapılır

EN 13157 elle tahrik edilen kaldırma teçhizatı ürün standardına göre Caraskal; çapraz hareketli veya hareketsiz tek ünite halinde yük kaldırma mekanizması olarak ifade edilir. Hafif yüklerin taşınmasında kolaylık sağlayan Caraskal sanayide kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise enerjiye ihtiyaç duymaması ve seyyar olarak farklı yerlere taşınıp kullanılabilmesi olarak ifade edilir. Bununla birlikte Caraskal periyodik kontrolleri süreci de merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Ekipmanın gözle muayenesi; tahrik zinciri, yük zinciri, yük kancası, askı kancası, korozyon, deformasyon, çarpıklık, makara kontrolü gibi standartta belirtilen kriterleri kapsar. Ayrıca yerden 10 cm yükseklikte 10 dakika süresince yük uygulanır. Ekipmanın kapasitesine göre 1,25 veya 1,5 katında yüklü durumdayken statik yük testi tamamlanır. Okco olarak bu yazımızda, Caraskal periyodik kontrol süreci hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Caraskal Periyodik Kontrolleri Hangi Standarda Göre Yapılmaktadır?

Elle tahrik edilen kaldırma teçhizatı periyodik muayenesi; İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği ile EN 13157 standartların da belirtilen kriterlere göre yapılmalıdır.

Caraskal Periyodik Kontrolü Kim Tarafından Yapılır?

Caraskal’ın periyodik kontrolünü makine mühendisleri ve makine teknikerleri yapabilir.  Okco olarak kadromuz, iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri konusunda yetkilendirilmiş ve sertifikalandırılmış, alanında uzman kişilerden oluşur. Bununla birlikte Caraskal periyodik kontrollerini de içerir.

Caraskal Periyodik Kontrolleri Hangi Sıklıkla Yapılır?

Kaldırma iletme ekipmanları arasında yer alan Caraskalların yılda bir defa vinçlerin periyodik kontrollerinin yapılması zorunludur.

Periyodik muayene aralığı ve kriterleri standartlarda aksi bir şekilde belirlenmemiş iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri ve muayeneleri, varsa imalatçının öngördüğü aralık ve kriterlerde yapılır ibaresi yer alır. Bu kriterler, imalatçı tarafından belirlenmemişse iş ekipmanının periyodik muayene ve kontrolü, bulunduğu işyerindeki ortam koşulları ve kullanım sıklığı ile yapılacak değerlendirme sonuçlarına göre belirlenene aralıklarda uygulanır.

Kısacası Caraskal standartlarında süre belirtilmemiş ise yönetmelikte belirtilen sürelere bağlı kalarak yılda en az bir defa periyodik kontrollerin yapılması ve raporlanması gerekir.

İlginizi çekebilir: İş Ekipmanları Periyodik Kontrolü Neden Gerekli?

Periyodik Kontrol Formu ve Raporu Nasıl Hazırlanır

Caraskal Periyodik Kontrol Formu ve Raporu Nasıl Hazırlanır?

Kontrolü yapılacak ekipmanın İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinde ve ürünün standardın da belirtilen kriterlere uygun olup olmadığı değerlendirilir. Bu değerlendirme teknik uzman tarafından yapılır. Daha sonra bulunan bulgular rapora işlenir ve teknik yöneticinin onayı ile rapor hazırlanmış olur. 

Periyodik Kontrol Sonuçları Nasıl Değerlendirilmektedir?

Periyodik Muayene kontrolü yapılan ekipmanın muayenesi sonrasında uygunsuzluk bulunması durumunda en kısa sürede ekipmanın uygunsuzluklarının giderilmesi gerekir. Bunun yanı sıra bu uygunsuzluklar giderildikten sonra ekipmanın tekrar muayene edilmesi son derece önemlidir.

Periyodik Kontrol Yaptırma Sorumluluğu Kime Aittir?

Caraskal periyodik kontrol sorumluluğuna sahip kişiler işverenlerdir. Bu doğrultuda işverenin sorumlulukları ise aşağıdaki gibidir:

  1. İş ekipmanının (Caraskal) emniyetinin bozulmasına neden olabilecek durumlar sonrasında, arızanın zamanında tespit edilerek düzeltilmesi gerekir. Ayrıca sağlık ve güvenlik koşullarının korunması amacıyla yetkili kişilerin caraskal periyodik kontrollerini yapması önemlidir 
  2. İş ekipmanı seçerken, işyerindeki özel çalışma koşulları ile sağlık ve güvenlik açısından tehlikeleri göz önünde bulundurulması gerekir.
  3. İş ekipmanının, işçilerin sağlığı ve güvenliği için tehlike teşkil etmemesi gerekir.
  4. Arızaya neden olabilecek etkilere maruz kalarak tehlike oluşturabilecek iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri ise yetkili kişiler tarafında yapılmalıdır.

Okco olarak bu yazımızda, Caraskal periyodik kontrol süreçleri hakkında merak edilenleri sizler ile paylaştık. Amacımız, yerli ve yabancı paydaşlarımız ile periyodik kontrol, denetim ve belgelendirme alanında uluslararası ölçekte hizmet sunmaktır. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Periyodik Kontrol
WhatsApp WhatsApp Destek Hattı