Basınçlı Kapların Periyodik Kontrolü Nasıl Yapılır?

Ortam Ölçümleri Neye Göre Belirlenir?
8 Nisan 2022
Aydınlatma Ölçümü Neden Yapılmalıdır?
12 Nisan 2022

Basınçlı Kapların Periyodik Kontrolü Nasıl Yapılır?

Günümüzde iş yerlerinde birbirinden farklı özelliklere sahip olan malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzeme gruplarından biri de “Basınçlı Kaplar” olarak adlandırılmaktadır. Kazanlar, kompresörler, gaz tankları, asit tankları ve asetilen tankları birer basınçlı kapların örneğidir. 

Basınçlı kaplar, iş yerlerinde iş güvenliği açısından yüksek riskli makine ve ekipmanlar arasında yer almaktadır. Bu yüzden periyodik kontrolleri gerçekleştirilmektedir. Bu kontrollere, “Basınçlı Kapların Periyodik Kontrolü” adı verilmiştir. Basınçlı kapların periyodik kontrolü, basınçlı kabın özelliklere göre farklı şekillerde uygulanır. Örneğin; Kızgın Su Kazanları: TS EN 12952-6; Hidrofor – Genleşme Tankı: TS 1203 EN 286-1, TS EN 13445-5; Kompresör (Hava Tankı): TS 1203 EN 286-1, TS EN 1012-1, TS EN 13445-5 standartları kapsamında uygulanmaktadır.

Basınçlı kaplar periyodik kontrolü İş Sağlığı ve Güvenliği açısından son derece önemli olduğu için bu konu ile ilgili bazı sorular sık sık sorulmaktadır.

Basınçlı Kapların Periyodik Kontrolleri Kim Tarafından Yapılır?

Basınçlı kapların periyodik kontrolü son derece önemli olduğu için bu kontroller herkes tarafından yapılamaz. Basınçlı kapların periyodik kontrolü; makine mühendisleri, makine teknikerleri (yüksek teknikler dahildir), makine ya da metal bölümü mezunu teknik öğretmenler tarafından gerçekleştirilebilmektedir.

Ayrıca TÜRKAK tarafından TS EN ISO/IEC 17020 belgeli A Tipi Muayene Kuruluşları da basınçlı kapların periyodik kontrollerini bakanlık tarafından yetkili ve alanında uzman kadrosuyla yapabilmektedir. Okco olarak gerekli belgelere sahip olduğumuz için basınçlı kaplar periyodik kontrollerini gerçekleştirebiliyoruz.

 

Basınçlı Kaplar Periyodik Kontrolünü Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Basınçlı kaplar periyodik kontrolü ile ilgili merak edilen soruların başında bu kontrollerin zorunlu olup olmadığı geliyor. Basınçlı kapların periyodik kontrolü İş Sağlığı ve Güvenliği açısından büyük önem arz ettiği için zorunludur. 

Basınçlı kapların periyodik kontrolü; 25 Nisan 2013 tarihinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanmış olan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği gereğince zorunlu kılınmıştır.

Basınçlı Kapların Periyodik Kontrolü Yönetmelikleri Nelerdir?

6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” uyarınca yayımlanan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nin Ek III Bölümünün 1.1. Maddesinde, “İş ekipmanlarının bakım, onarım ve periyodik kontrolleri, ilgili ulusal ve uluslararası standartlarda belirlenen aralıklarda ve kriterlerde, imalatçı verileri ile fen ve tekniğin gereklilikleri dikkate alınarak yapılır.” şeklindedir.

Bu yönetmeliği alt bentleri de incelendiğinde farklı basınçlı kaplar için farklı standartların olduğunu görebiliyoruz. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

  • Boyler: TS 1203 EN 286-1, TS EN 13445-5
  • Buhar Kazanları: TS 2025, TS EN 13445-5
  • Otoklav: TS 1203 EN 286-1, TS EN 13445-5 

Basınçlı Kapların Periyodik Kontrollerini yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı