Aydınlatma Ölçümü Neden Yapılmalıdır?

Basınçlı Kapların Periyodik Kontrolü Nasıl Yapılır?
8 Nisan 2022
Meslek  Hastalıkları  Nelerdir?
12 Nisan 2022

İş Yerlerinde Aydınlatmanın Etkileri Nelerdir?

Günümüzde birbirinden farklı ortam koşullarına sahip olan iş yerleri vardır. İş yeri ortamı, iş ve çalışan verimliliğini doğrudan etkilemektedir. İş yeri ortamındaki iş ve çalışan verimliliğini etkileyen pek çok farklı unsur vardır. Bu unsurlardan biri de “Aydınlatma” olarak bilinir.  İş yerindeki aydınlatma iş verimliliğini doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden “Aydınlatma Ölçümü” adı altında zorunlu bir ölçüm vardır.

İş yerlerindeki aydınlatma ölçümleri belirli standartlar altında yapılır. Aydınlatma ölçümü COHSR 928-1-IPG-039 standardı kapsamında gerçekleştirilir. Raporlarda değerlendirme TS EN 12665, TS EN 12464-1, TS EN 12464-2, ISO 8995-1, ISO 8995-3 standartları esas alınarak yapılır. Ölçüm değerleri lüks cinsinden verilir.

İş yerlerindeki aydınlatma ölçümü oldukça önemli olduğu için bu konu ile ilgili cevaplandırılması gereken sorular mevcuttur.

Aydınlatma Ölçümü Neden Yapılmalıdır?

Aydınlatma ölçümünün temel sebepleri vardır. Bu sebeplerden biri yasal bir zorunluluk olmasıdır. Bunun yanında aydınlatma ölçümü ile iş yerindeki aydınlatma seviyesi ölçülür ve elde edilen sonuçlara göre gerekli değişiklikler yapılır. Yapılan bu değişiklikler ile iş yerinin hizmet ya da ürün sunduğu sektöre göre doğru aydınlatma koşulları elde edilmiş olur. Böylece iş verimliliği arttığı gibi aynı zamanda aydınlatmadan kaynaklı gider kalemleri düzenlenmiş olur.

Etkili Bir Aydınlatmanın İş yerindeki Olumlu Sonuçları Nelerdir?

Etkili bir aydınlatma temel olarak iş yerindeki çalışan ve iş verimliliği artırır. Ancak etkili bir aydınlatma ile iş yerinde elde edilen olumlu sonuçlar bunlarla sınırlı değildir. Bunların yanında etkili bir aydınlatma ile iş yerinde şu olumlu sonuçları elde ederiz;

  • İş yeri güvenliğinin artmasını sağlar.
  • Ofis ortamlarında çalışanların dikkat düzeyini artırır.
  • Müşteri ile çalışan arasındaki iletişime olumlu katkı sağlar.
  • Perakende sektöründe raflardaki ürünün görüntü kalitesini artırır.
  • Genel olarak müşteri memnuniyetini artırır.
  • Müşterilerin mağazalardaki geçirdiği zamanın artmasını sağlar.

Etkili bir aydınlatma, iş yerlerinde bunlar gibi pek çok farklı olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Bu yazımızda sizler için Aydınlatma Ölçümü Neden Yapılmalıdır ve Etkili Bir Aydınlatmanın İş yerindeki Olumlu Sonuçları Nelerdir sorularına cevap verdik. Aydınlatma Ölçümü yaptırmak istiyorsanız, Okco olarak alanında profesyonel çalışanlarımız ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmete hazırız. Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı