Aydınlatma Ölçümü Yönetmelik

A Tipi Muayene Kuruluşu
21 Şubat 2019
Gürültü Ölçümü Yönetmeliği
3 Mart 2019

aydınlatma ölçümü yönetmelikAydınlatma ölçümü

İş sağlığı ve güvenliği konusunda birçok fiziksel etmen vardır. Bu etmenlerden bahsetmek gerekirse, çalışanların sağlığını etkileyebilecek olan tüm fiziksel durumları söyleyebiliriz. Bunlara; aydınlatma ölçümü, gürültü, hava kirliliği ve hijyen gibi konular girmektedir. Bugünkü yazıda sizlere aydınlatma ölçümü yönetmelik hakkında bilgi aktaracağız.

Aydınlatma Ölçümü Standardı

Çalışanların işlerini yaptığı ortamlardaki aydınlığın kontrol edilmemesi durumunda sağlığı tehdit etmesine engel olmak için yapılmaktadır. Eğer yeterli aydınlık yoksa başta göz olmak üzere birçok noktada sorun meydana gelebilmekte ve bu da iş güvenliğini tehdit edebilmektedir.

Firmaların çalışanların sağlığını ve can güvenliğini koruması için bu tip denetimleri sık sık yapması gerekmektedir. Görme duyusu iş yerlerinde çalışan herkes için en önemli konuların başında gelse de yine de sıklıkla patronlar tarafından ihmal edilmektedir. Aslında bir işi sağlıklı yapabilmek için mutlaka gözlerimizin iyi çalışması gerekmektedir.

Bu sebeple aydınlatma ölçümü sık sık yapılmalıdır. Aydınlatma kavramı, iş yerlerinde çalışanların sağlığını tehdit etmeyecek şekilde uygulanmalıdır. Az olması gibi fazlası da zarar olan aydınlatma buna göre ayarlanmalıdır. Çalışanlar uygun aydınlatma ortamlarında daha verimli olmakta aynı zamanda doğacak ve iş yeri güvenliğini sarsacak tehlikeleri de ortadan kaldırmaktadır.

Özellikle yeterli aydınlatmanın olmadığı iş bölümlerinde kullanılan aletler tehlikeliyse, ciddi iş kazaları yaşanabilmektedir. Bu nedenle iş veren mutlak surette aydınlatma konusunda gerekli denetimleri yapmalı ve işçisinin sağlığını ve can güvenliğini güvence altına almalıdır.

Aydınlatma Ölçümü Yönetmelik

aydınlatma ölçümü yönetmelik  aydınlatma ölçümü mevzuat kurallar dahilindedir ve bu kurallara her iş veren uymalıdır. Aksi takdirde yapılacak olan denetimlerde iş yerleri işçinin sağlığını düşünmemesinden ötürü yüksek miktarlarda para cezası alabilmektedir. Tüm bunlara engel olmak ve iş kazalarını engellemek için hem denetimler yapılmalı hem de mevzuatın belirlediği kurallara uyulmalıdır. aydınlatma ölçümü nasıl yapılır? iş güvenliği aydınlatma değerleri denildiği zaman da bir takım kurallara uymak gerekmektedir. Bu kurallar denetçiler tarafından bilinmekte ve firmaya gelerek çalışma ortamındaki gerekli tüm ölçümler yapılmaktadır.

İşyeri ortam ölçümü firmalarından OKCO size bu konuda danışmanlık ve mühendislik hizmeti sağlamaktadır. Bize bilgilerinizi bırakın size uygun ölçüm hizmetlerini aktaralım.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı