Aydınlatma Ölçümü Standardı

Paratoner Ölçümü
5 Mart 2019
Kimyasal Ölçümü
5 Mart 2019

Aydınlatma Ölçümü StandardıAydınlatma Ölçümü Standardı

İş sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu gereği zorunlu olan aydınlatma ölçümü iş verenler tarafından mutlak surette yaptırılması gereken bir hizmettir. Aksi takdirde çalışanların sağlıkları zarar görebilir bu da iş verene ceza olarak döner. Aydınlatma Ölçümü Standardı prosüdürüne uygun ortam aydınlatma ölçümü yönetmelik, aydınlatma ölçüm raporu örneği denildiği zaman internette kısa bir araştırma yaparak örneklere bakılabilir ve bu işin nasıl yürütüleceği de anlaşılabilir. Aydınlatma ölçümü mutlak surette konusunda uzman ve yetkililer tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde yanlış ölçümler sorun yaratabilmektedir.

Aydınlatma ölçümü, işletmelerde bulunan aydınlanma sistemlerinin ışık şiddetlerinin uygun olup olmadığını belirleyen bir hizmettir. Her işletmenin çalıştığı sektöre uygun olarak uyması gereken bir ölçüm miktarı bulunmaktadır. Bu ölçüye uyulmadığı takdirde çalışanların çalışma koşulları düşmekte ve ileride problemlere yol açabilmektedir. Doğru aydınlatma bu nedenle oldukça mühim bir konu olarak ön plana çıkar. İşletmelerin aydınlatma düzeyleri güncel bir biçimde takip ve kontrol edilmelidir. İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü gereğince bu durum zorunlu kılınmıştır.

Aydınlatma Ölçümü Kaç Yılda Bir Yapılır?

Aydınlatma düzeyleri, çalışanların iş hayatlarını direkt olarak etkileyen bir durumdur. Personel eğer düzgün bir aydınlatma altında çalışmazlarsa performansları düşer ve hatta sağlık sorunları bile ortaya çıkmaya başlayabilir. Örneğin fabrikalarda çalışanların belli bir ölçümde çalışması şarttır yoksa iş kazaları dahi ortaya çıkabilmektedir. Bu durumun yaşanmasını da hiçbir iş veren istemez. Aydınlatma Ölçümü Standardı ile aydınlatma ölçümleri, iş yeri ve güvenliği firmaları tarafından görevlendirilen yetkili mühendislerin kontrolü altında yapılmaktadır. Bu ölçümü mutlaka uzman kişiler yapmalıdır, aksi takdirde yanlış sonuçlar alınabilmektedir.

Aydınlatma ölçümü hizmeti verilirken “Luxmetre” denilen bir cihaz kullanılmaktadır. Bu cihazların çalışıp çalışmadığı ve kalibrasyonları mutlaka yetkili bir laboratuvarda yapılmalıdır. Yoksa cihaz yanlış çalışır ve ölçümlerde de hatalar ortaya çıkabilir.  Ölçümler genellikle gece yapılmalıdır. Çünkü gece yapılan ölçümlerin sonuçları daha net çıkar. Gündüz vakti iş yerine direkt gün ışığı geldiği için yanlış sonuçlara varılabilir. Ölçümlerden sonra ise ortaya bir rapor koyulur ve bu rapora göre aydınlatma sisteminde sorunlar varsa düzenlenir.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı